Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Dlaczego warto przyjść na Marsz Niepodległości dnia 11 listopada?

08 lis

11 listopada to dzień szczególny w kalendarzu każdego świadomego Polaka.

Dlaczego? Ponieważ ta właśnie symboliczna, ogólnie przyjęta data oznacza zwieńczenie wysiłków pokoleń Polaków. W okresie zaborów i w czasie odradzania się państwowości polskiej świadome polskie społeczeństwo zrozumiało potrzebę płynącą z duszy narodu, potrzebę rozwijania swej odrębności kulturowej i cywilizacyjnej, a także konieczność zrzucenia ekonomicznego jarzma obcych państw rozgrabiających owoce pracy narodu. Najlepiej rozumiały i czuły to pokolenia tamtego okresu, z czego wynikało szerokie poparcie polskiego społeczeństwa dla działań niepodległościowych.
Potrzeba ta pociągnęła za sobą wielkie ofiary narodu polskiego składane głównie z najbardziej wartościowego elementu naszego społeczeństwa.

Jednak po 123 latach niewoli Polska odzyskała w końcu swobodny oddech wolności pod każdym względem: ekonomicznym, kulturowym, moralnym i cywilizacyjnym. Było to heroiczne osiągniecie szeregu ludzi walczących zarówno na frontach i w powstaniach, jak i prowadzących walkę dyplomatyczną w obronie polskiej racji stanu. Dało to możliwość kontynuowania chwalebnej tysiącletniej tradycji naszego kraju mimo wszelkich przeciwności zewnętrznych i wewnętrznych. Z zadania tego nasi poprzednicy wywiązali się wzorowo, tworząc silne i liczące się w Europie państwo XX-lecia międzywojennego, zwiększając jego dziedzictwo kulturowe i (mimo wielu przeciwności) dynamicznie się bogacąc.

Biorąc udział w Marszu Niepodległości 11-ego listopada, oddajemy hołd tym dzielnym pokoleniom, walczącym o tamto państwo i je tworzącym. To wyraz dumy z dokonań naszych przodków i chęci kontynuacji ich dzieła. Może i nie byli oni doskonali, ale z pewnością dążyli do tego, by być jak najlepszymi, aby Polskę wynieść jak najwyżej wśród innych narodów. Ta sama idea przyświeca i nam dziś. Dając wyraz tego, pójdziemy w Marszu Niepodległości, pokażemy, że narodowy duch nie umarł w polskim społeczeństwie.

Nasza obecność w Warszawie to jednak nie tylko wyraz naszych uczuć i dumy narodowej, to także przejaw dezaprobaty dla antynarodowej, demoralizującej społeczeństwo polityce rządu pozbawionej tych wartości, które charakteryzowały polską przedwojenną klasę polityczną.

Biorąc udział w manifestacji, dajemy wyraz swemu pragnieniu uczynienia Polski lepszej, rozwiązania problemów palących dziś nasze społeczeństwo, których nie jest w stanie, przez swój populizm i płytkość, rozwiązać obecny system rządów.

Nasza manifestacja to także sprzeciw wobec politycznego ostracyzmu i dyskryminacji wolnych ruchów i myśli politycznych, sprzeciw wobec trwałego podziału sceny politycznej przez obecne centrolewicowe i pseudo-konserwatywne frakcje polityczne.

Nasz sprzeciw wobec populizmu i kłamstw medialnych ma symboliczny wyraz właśnie w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, odwołując się do miłości do ojczyzny ludzi, którzy ją z grobu podnieśli.
Naprzeciw medialnej nagonce mediów antypolskich i dezinformujących, warto jest iść w tym szczególnym dla nas dniu ulicami Warszawy, dając świadectwo temu wszystkiemu, na czym wychowało się pokolenie Kolumbów.

Marcin ONR Świętokrzyskie

 

5 Komentarze

 • Marylada pisze:

  Why do I bother calling up popele when I can just read this!

 • MTJA pisze:

  „silne i liczące się w Europie państwo XX-lecia międzywojennego” – Że co…? Przecież II Rzeczpospolita była biedna jak mysz kościelna… przecież podczas wojny Warszawa skapitulowała po miesiącu walk!

  „Dynamicznie się bogacono” już raczej w XIX wieku.

  Nie umacniajmy mitu „Wielkiej” II Rzeczypospolitej.

 • Marcin pisze:

  A CO Z WYZWOLENIEM KONOPII ?! POWINISC MY O TO TEŻ WALCZYĆ! SADZIĆ,PALIC,ZALEGALIZOWAĆ!!!

 • Stanislaw pisze:

  Świetna idea ! Niezależny,odlegly od tych co tak swietnie „rządzą” POlską.OBYWATELSKI.
  Ale dlaczego tylko w Warszawie ?!
  Co z Krakowem ?

 • Ival pisze:

  It’s imepartive that more people make this exact point.


Wyraź swoją opinię