Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Komentarz

28 lis

Ostatni program „Warto Rozmawiać” bardzo mnie uradował, a to dlatego, że rzekomi „antyfaszyści|” po raz kolejny dostali intelektualnego pstryczka w nos. Zresztą nic dziwnego – przyzwyczajeni do rzucania ogólnikami lewicowcy nie byli przygotowani na konstruktywną kontrę, wydawało im się zapewne, że kilka złowrogich zwrotów, takich jak „widmo faszyzmu” , „krzyczeli Żydzi do gazu” , „program antysemicki” „czerpali z nazizmu”, itp. wywoła u adwersarzy drgawki, a w konsekwencji zanik mowy, natomiast w społeczeństwie histerię i rwanie włosów z głowy przed telewizorami. Nic takiego jednak się nie stało. Na wyjaśnienie zasługuje jednak kilka faktów, które w omawianym programie zostały pominięte:

Po pierwsze: nie jest prawdą, jakoby zeszłoroczny pochód ONR wznosił hasła nawołujące do nienawiści na tle wyznaniowym, etnicznym, rasowym. Dowód? Gdyby tak było, pochód zostałby (natychmiast!) rozwiązany przez policję, a organizatorzy zostaliby pociągnięci do odpowiedzialności karnej – nic takiego oczywiście nie miało miejsca. Lewica najwyraźniej czerpie bardzo mocno ze swych korzeni ideowych w myśl zasady, że tam gdzie rasizmu czy faszyzmu nie ma, trzeba go wymyślić, wyimaginować, no i tych wyimaginowanych rasistów i faszystów nagłośnić.

Po drugie:Nie jest prawdą, że na stronie www.onr.com.pl publikowane były treści antysemickie – można to łatwo sprawdzić poprzez wyszukiwanie treści na stronie, oraz weryfikację czy przeciwko komukolwiek z ONR toczy się JAKIEKOLWIEK postępowanie w tej sprawie.

Po trzecie: Nie jest prawdą, iż przedwojenny Obóz Narodowo Radykalny nawiązywał do faszyzmu czy nazizmu. Już Jan Mosdorf (jeden z głównych ideologów ONR) pisał: „Nie jesteśmy faszystami, ani hitlerowcami, przede wszystkim dlatego, że jesteśmy ruchem czysto polskim, nie potrzebujemy obcych wzorów. Nie uważamy się za faszystów ani za hitlerowców również dlatego, że oba te ruchy mają wiele wad, a nawet grzechów, którymi obarczać się nie chcemy. Nie są to wzory, które chcielibyśmy naśladować.”, w bardzo podobnym tonie wypowiadał się inny ideolog ONRu. Tadeusz Gluziński, w książce „Odrodzenie Idealizmu Politycznego” Obóz Narodowo Radykalny ABC, do którego się odwołujemy, negował idee totalitarne jako niemożliwe do zaszczepienia na gruncie polskim. W stronę faszyzowania poszła odłączona od ONRu grupa – RNR Falanga (ONR Falanga), która ścierała się z właściwym ONRem nie tylko na tle publicystycznym, dochodziło również do pobić. Programy tych dwóch grup różniły się od siebie zasadniczo – w celu szerszego wyjaśnienia problemu polecam lekturę książki „Nacjonalizm Chrześcijański” Prof. Grotta. Gwoli ścisłości, w przedwojennej Polsce istniały grupy faszystowskie, czy narodowo socjalistyczne, natomiast były one mocno marginalne i nie miały
one nic wspólnego z ONR .

Po czwarte: Przedwojenne hasło dotyczące deportacji ludności żydowskiej na Madagaskar nie miało nic wspólnego z budowaniem tam obozów koncentracyjnych. Sama koncepcja powstała po przedstawieniu przez Francję pomysłu przekazania Madagaskaru Polsce. Celem przeniesienia tam ludności żydowskiej było utworzenie tam osadnictwa. Żydzi-syjoniści postulowali bardzo podobną koncepcję, ale miejscem powstawania osadnictwa miały być tereny na których znajduje się dzisiejsze Uganda. Na Ciekawostkę zasługuje fakt, że postulat ten(Madagaskar) popierał Św. Maksymilian Maria Kolbe. Przy badaniu całej koncepcji Uwzględnić należy warunki historyczno-społeczno-gospodarcze, w których ówcześnie znajdowała się Polska. Temat ten jest bardzo złożony i na pewno nie może być celem 2 minutowej dyskusji telewizyjnej na zasadzie rzucenia propagandowego hasła.

Po piąte: żadna Brygada Obozu Narodowo Radykalnego nie została zdelegalizowana ze względu na łamanie prawa, została ona rozwiązana ze względu na brak wymaganej liczby członków(ONR Brzeg)

Mimo próby dzielenia środowisk prawicowych, wszystko idzie w dobrym
kierunku, tryby maszyny już ruszyły i żadne pomówienia, oszczerstwa i
paszkwile tego nie zmienią.

P.H. ONR

 

5 Komentarze

 • Adam pisze:

  Im bardziej ci co do piet nawet nie dorastaja polskim
  narodowcowm z przedwojennego ONR plują (wzorem swych bermanowskich przodków duchowych a czasem i biologicznych) na tych),którym do piet nawet nie dorastają tym bardziej angazuje się w inicjatywy narodowe pomimo tego iz nie jestem członkiem ONR,MW.
  Trzeba podkreślać iż ci co wymorodowali polski elity -dokańczając tego „dzieła” po Niemcach także twierdzili iz w ten sposób wlaczą z „faszyzmem” .
  Absolutnie niedopuszczalne jest w związku z powyższym
  nadużywanie określeń typu ‚faszyzm” czy nawet „nazizm”
  w imię totalitarnych zapędów antypolskich intrygantów!

 • Znawca pisze:

  „Gwoli ścisłości, w przedwojennej Polsce istniały grupy faszystowskie, czy narodowo socjalistyczne, natomiast były one mocno marginalne i nie miały
  one nic wspólnego z ONR .”

  Czy były „marginalne” to kwestia do omówienia a po drugie owe grupy nie miały nic wspólnego z niemieckim szowinistycznym pangermanistycznym NS a były 100% polskim odpowiednikiem zagranicznych ideologii. Jeszcze jedna sprawa, dziwne ze ONR się określa jako „prawica” będąc narodowo – radykalna organizacja a NR to nie prawica.

 • apartamenty zakopane pisze:

  Great Post. Really it will help lot of people. Thanks for the post.

 • Kamil pisze:

  Proponuję hasło na następny marsz:

  Patriotyzm to nie faszyzm,

  Antypolonizm to faszyzm i stalinizm w jednym!

 • Estella pisze:

  I feel so much happeir now I understand all this. Thanks!


Wyraź swoją opinię